neděle 15. března 2015

Kaple sv. Anny na Lazcích

Pokud před někým vyslovíte jméno olomoucké části Lazce, většině lidí se bezpochyby vybaví panelové sídliště rozkládající se na dohled městského centra mezi toky Mlýnského potoka a Moravy. Lazce ovšem mají historii o něco delší, dokladem toho je kaple sv. Anny v Lazecké ulici. 


ZAJÍMAVOST: Jedna z mála připomínek historie "panelového sídliště" 

Kaplička se zvonicí při rušné silnici na Uničov stojí od roku 1841, kdy si ji postavili zbožní obyvatelé tehdy ještě malé a vlastně docela bezvýznamné osady na břehu Moravy, kteří jinak za pobožnostmi chodili na Hradisko. U kapličky stával ještě kříž, ale ten zmizel v 50. letech minulého století. Sousední lípa se však nad kapličkou košatí dál.

Kaplička je tak vlastně jednou z mála připomínek starých Lazců, ale zase ne těch nejstarších. V dobách před výstavbou tereziánské pevnosti se osada o několika domech a mlýnu rozkládala hned za severními hradbami města, dokonce již od 13. století - z té ovšem nezbylo vůbec nic. Při budování obranného bastionového systému byla stržena a pro osm rodin starousedlíků byly postaveny nové domy o kilometr dále po cestě k Uničovu. Tedy zhruba tam, co stojí dodnes kaple sv. Anny... 


 INFO 
poloha: 49.6112983N, 17.2518797E
adresa: Lazecká ulice
nejbližší zastávka MHD: Lazce, kaple (autobusové linky 17, 21, 22)
přístupnost: veřejně přístupné
otevírací doba: neustále
vstupné: není

Žádné komentáře:

Okomentovat